Monitor Eachine LCD5802D ze swoim dużym 7 calowym ekranem stworzony został po to, aby osoby nie chcące latać w goglach FPV miały jakąś alternatywę. Osobiście jednak testowany monitor rozpatrywał będę, raczej w kategoriach świetnego gadżetu do użytku domowego, niżeli sposobu na podgląd obrazu w locie. 

Na swoim biurku miałem już kilka podobnych produktów, ale w dalszym ciągu z przyjemnością testuje różne inne rozwiązania, które być może sprawdzą się lepiej w różnych sytuacjach.

Jakiś czas temu modowałem niewielki zegarek FPV – Gteng T909, aby uzyskać funkcję automatycznego wyszukiwania sygnału oraz dodatkowe pasmo raceband. Trochę później to wszystko zrobił za mnie Topsky i wypuścił ulepszoną wersję takiego samego zegarka, który rozwiązywał wszelkie problemy swojego poprzednika.


Sprawdź cenę monitora Eachine LCD5802D

Eachine LCD5802DS dostępny na Banggood.com


Kierując się wciąż chęcią posiadania jakiegoś urządzenia, które pozwoli mi np. łatwo sprawdzić wizję w nowym “buildzie”, czy też z ustawić ostrość kamery, zbudowałem od zera monitor FPV, wyciągnięty ze starych gogli HobbyKinga, w którym mogę używać dowolnego modułu Fatshark jako odbiornika. To jednak ciągle nie do końca było to, czego szukam. Wszystko w tym projekcie działa jak należy i poza plątaniną przewodów oraz krótkim działaniu na dwóch ogniwach 18650 wszystko było by w porządku, ale do ideału jeszcze mu daleko. Czy zatem Eachine LCD5802DS okaże się lepszy?

Eachine LCD5802S vs Eachine LCD5802D

Na Banggood dostępne są dwa produkty o identycznym wręcz wyglądzie i bardzo podobnym nazewnictwie. Literka S w LCD5802S, oznacza model starszy, który poprawnie wyświetla obraz z kamer w systemie PAL, ale nie posiada wbudowanego DVR. Nowsza wersja LCD5802D podobno potrzebuje zaktualizowania firmware’u, o czym można przeczytać na stronie produktu, jednak mój obraz był wyświetlany prawidłowo od początku, więc prawdopodobnie informacja ta dotyczy jedynie wcześniej zakupionych monitorów.

Poza delikatną różnicą w cenie oraz sposobem podpisania przycisków więcej różnic nie znalazłem. 

Co oferuje Eachine LCD5802D?

Już sam tytuł tej recenzji zdradził wiele, ale przyjrzyjmy się specyfikacji oraz możliwościom tego monitora trochę bardziej szczegółowo.

Ekran

7 calowy, matowy ekran TFT LCD z podświetlaniem LED o rozdzielczości 800 x 480 px, który znajdziemy w środku charakteryzuje się dobrymi kolorami, jasnością na poziomie 600 cd/m2 oraz kątami widzenia w zakresie około 130 stopni w pionie i poziomie.

Poza tymi suchymi danymi, które przedstawia producent w moim odczuciu ekran jest całkiem przyzwoity i w zupełności zadowalający do podglądu obrazu FPV.

Kolory są nasycone, a krawędzie ostre. Kilka podstawowych właściwości samego ekranu (Jasność, kontrast, ostrość czy nasycenie kolorów) możemy jeszcze dostosować w menu, które znajdziemy pod jednym z przycisków umieszczonych na środku monitora.

Diversity

Monitor posiada wbudowane 2 osobne odbiorniki, które pozwalają na lepszy odbiór sygnału video dzięki możliwości automatycznego przełączania się między dwoma antenami. Mamy tu standardowe 40 kanałów, czyli 5 najbardziej popularnych pasm: A, B, E, F i oczywiście Raceband.

Sam wykorzystuje go głównie jako monitor biurkowy i właściwe testy diversity należałoby przeprowadzić w terenie, jednak jeżeli chcielibyście na nim latać, to z kilku opinii oraz testów jakie widziałem wynika, że moduł diversity działa bardzo sprawnie i nie ma tu obaw o gorszy odbiór niż np. w klasycznych goglach FPV.

Funkcje

Jak na prosty monitor z odbiornikiem Eachine LCD5802S posiada wiele upchanych dodatkowych funkcji, a niektóre z nich wydają się naprawdę przydatne i interesujące.

  • Auto Search – jednym przyciskiem i to w bardzo krótkim czasie ustawi odbiornik na pierwszy kanał, na którym wykryje jakikolwiek sygnał wideo.
  • Przyciski – Eachine LCD5802DS posiada w sumie 6 przycisków dzięki, którym manualnie ustawisz dowolny kanał, włączysz nagrywanie czy uruchomisz funkcję skanowania.
  • DVR – Wbudowany DVR nagrywa bez zacięć czy pominięć plików. Można użyć karty microSD, o maksymalnej pojemności 32 GB, która powinna wystarczyć na nagranie naprawdę długiego materiału wideo. Nagranie można bez przeszkód odtworzyć na monitorze i to z dźwiękiem ponieważ Eachine LCD5802DS ma wbudowane głośniki.
  • OSD – Przydatne OSD wyświetlane na monitorze podpowie na jakiej częstotliwości obecnie odbieramy, jaki jest stan baterii, a także jaka jest siła sygnału wideo!
  • Różne tryby odbioru – Monitor może pracować w trybie diversity lub w trybie manualnym, gdzie sami przełączamy się pomiędzy odbiornikami. Może to się przydać np. w wypadku testowania dwóch różnych anten. Obraz z innych źródeł może być też wyświetlany na monitorze za pomocą złącza AV IN lub odwrotnie dzięki wyjściu AV OUT.

Bateria

Wbudowana bateria litowo-polimerowa 2S 7.4V o pojemności 2000 mAh jest także naprawdę wytrzymała. Producent deklaruje ok. 5 godzin ciągłej pracy na jednym ładowaniu, jednak ja mam trochę inne doświadczenia. Ile dokładnie wytrzyma zależy zapewne od różnych czynników jak np. jasność ekranu czy używanie DVR’a, ale żeby to z grubsza sprawdzić naładowałem monitor do pełna, włączyłem odbiór na standardowych ustawieniach oraz uruchomiłem nagrywanie. Świecił bez przerwy trochę ponad 2,5 godziny.

Nie jest to oczywiście zły wynik (choć to tylko połowa tego, co pisze Eachine na pudełku), a jeżeli monitor włączamy na kilka minut, aby sprawdzić wizję czy coś ustawić w kamerze, a następnie wyłączamy nie należy się w ogóle martwić baterią. Myślę jednak o tych, którzy chcieliby użytkować go jako monitor do latania, bo przy całodniowej sesji w terenie z pewnością należy zadbać o dodatkowe źródło zasilania. O tym też pomyśleli chińczycy, bo w zestawie znajduje się przewód zasilający (JST), a monitor przyjmuje napięcie od 7 do 16V, więc bez problemu możemy zasilić go później z naszych lipo.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę koszt samego monitora, jego wielkość oraz oferowane funkcje uważam, że to naprawę solidny produkt. Dobre wykonanie, sporo zastosowań, a także bogaty zestaw dodatków czyni Eachine LCD5802D bardzo fajną propozycją, którą możemy wykorzystać w domu, ale i w terenie.

Nawigacja po menu jest czasami całkowicie bezsensowna (np. lewy przycisk zwiększa głośność lub zatwierdza, a prawy zmniejsza lub cofa do poprzedniego ekranu), ale i tak przez większość czasu będziecie używać tylko przycisku – auto scan.

Monitor jest sporych rozmiarów, ma bardzo przyzwoity, matowy ekran oraz DVR, który może się przydać w wielu sytuacjach. LCD5802D zastąpi moje dotychczasowe rozwiązania do podglądu wideo w kopterach, a każdemu, kto jeszcze się waha zdecydowanie go polecę.


Zainteresowany Eachine LCD5802D?

Sprawdź aktualną cenę