Może w tytule artykułu trochę przesadziłem, bo “nowy model” to chyba za duże słowo. Eachine RD200 jedzie na tym samym patencie co TopSky czy Gteng T909, które wcześniej testowałem, ale pomimo z pozoru identycznego wyglądu, tym razem zaszło jednak kilka dość istotnych zmian.
Kup teraz zegarek FPV
Eachine RD200
Rewolucja? Raczej nie…
Gteng T909 to najstarszy i najbardziej prymitywny model zegarka z odbiornikiem 5.8GHz, który w dodatku nie jest już nawet oferowany w sprzedaży, więc wydaje mi się, że możemy właściwie o nim zapomnieć i skupić się na dwóch pozostałych.
Kiedy pojawił się produkt TopSky, wprowadzał on kilka fajnych zmian w porównaniu do poprzednika. Mam tu na myśli dodanie pasma Raceband czy OSD na ekranie, a nawet złącza MMCX pozwalającego na wykorzystanie lepszej anteny odbiorczej niż ta z zestawu. Patrząc obiektywnie na ten produkt wciąż uważam, że jest to właściwie całkiem fajny gadżet, ale najnowszy zegarek Eachine idzie o krok dalej i kosztując tyle samo co TopSky, oferuje znacznie więcej.
Zestaw
W zestawie oprócz samego zegarka znajdziemy również przewód micro USB do ładowania baterii. Nie obsługuje on niestety przesyłania plików, ale podłączając inny możemy kopiować pliki bezpośrednio na dysk komputera bez wyciągania karty SD. Niewielki kawałek białego rzepu, manual oraz przewód AV-IN, którym możemy podłączyć zewnętrzne źródło obrazu i wyświetlać je na ekranie zegarka też znajduje się w zestawie.
Budowa i funkcje
Przyglądając się samej konstrukcji na pierwszy rzut oka nie znajdziemy wielu ulepszeń. Eachine RD200 korzysta z identycznej obudowy jak poprzednie zegarki, a jedyną różnicą jest to, że występuje w dwóch nowych kolorach – białym i niebieskim. Jeżeli przyjrzymy się jednak bliżej, zauważymy, że zmian jest jednak trochę więcej…
Zacznę od tego, że w obudowie wykonano kilkanaście małych otworów, aby zapewnić lepszą cyrkulację powietrza i tym samym zapewnić lepsze chłodzenie elektroniki, ale już po kilku minutach zegarek dość mocno się grzeje. Na dole obudowy znalazł się również slot na kartę microSD, na którą zapiszemy pliki z naszej wbudowanej nagrywarki.
Po prawej stronie zamiast dwóch znanych z Topsky znajdziemy trzy przyciski, które odpowiadają za szereg funkcji służących obsłudze tego gadżetu np. funkcję Autoscan, która pomimo, że niezbyt dokładnie potrafi wychwycić odpowiedni kanał, to działa szybko i w sytuacji, gdzie absolutnie nie mamy pojęcia na jaką częstotliwość ustawiony jest VTX da nam szybki podgląd wideo.
Na niekorzyść można zaliczyć fakt, że tym razem zrezygnowano z wbudowanego portu MMCX i przywrócono składaną i dość słabą antenę znaną mi dobrze z pierwszego modelu zegarka.
W instrukcji znajdziemy informację, że ekran RD200 ma rozdzielczość 960 x 240 px, co jest oczywiście pomyłką i choć wydaje mi się, że kolory na nim wyglądają trochę inaczej niż na TopSky, to z pewnością jest to identyczny lub bardzo zbliżony 2 calowy ekran z rozdzielczością 320 x 240 px.
Jak mówi instrukcja RD200 ma też dwa razy większą baterię o pojemności 600mAh, a choć nie do końca w to wierzyłem postanowiłem to sprawdzić. Faktycznie tym razem nie było pomyłek. Zastanawiam się tylko jak oni ją tam zmieścili, ponieważ pamiętam, że rozbierając GTeng’a miejsca w środku było jak na lekarstwo. bateria o tej pojemności wystarczy na jakieś 45-65 minut ciągłej pracy zegarka nawet z włączoną nagrywarką, co wydaje się bardzo przyzwoitym wynikiem biorąc pod uwagę jego rozmiar.
OSD i DVR
Pozytywnym aspektem na pewno jest mocno rozbudowane OSD, które wskazuje wiele informacji jakich brakowało w zegarku TopSky. Poza kanałem, pasmem i częstotliwością odbiornika znajdziemy tu również tryb jego pracy (RF, AN-IN), informację o dostępnym miejscu na karcie SD, a także wskaźnik baterii. Szkoda, że jedynie w postaci ikony, a nie procentowy, ale myślę, że takie info też powinno nam wystarczyć.
DVR uruchamiany za pomocą środkowego przycisku, który po wciśnięciu ukazuje nam ikonę nagrywania oraz długość obecnie nagrywanego pliku. Fajnym dodatkiem jest również to, że nagrywarki nie trzeba zatrzymywać. Nawet po wyłączeniu zegarka w trakcie nagrywania plik zostanie zapisany łącznie z ustawieniami kanału, na który odbiornik był wcześniej ustawiony.