Runcam od dawna produkuje świetne kamery FPV. Kiedy o kamerach Foxeer’a było tylko ledwo słychać, to właśnie Runcam dominował na rynku ze swoimi “pomarańczowymi produktami”. Swift, Sparrow czy Eagle. Kto nie słyszał o tych modelach? Były to kamery używane przez wielu racerów czy freestyleowców.
Po pewnym czasie najlepszy producent kamer FPV musiał ustąpić miejsca lub rozpocząć ostrą rywalizację z kamerami Foxeer’a – kiedyś Arrow czy Monster, a dziś Predator, Cat lub Falkor to jedne z najlepszych kamer na rynku. Rywalizacja trwa nadal i choć o ile dobrze pamiętam to pierwszy Split był pomysłem od Runcam’a, to pozostałe firmy, a w tym Foxeer wciąż nie dają za wygraną i starają się konkurować swoimi produktami na każdej możliwej płaszczyźnie.
Sprawdź cenę
Runcam Split 3 lub Foxeer Mix 2
Runcam ma swoją średnio udaną kamerę HD – Runcam 3, a Foxeer ma swojego Boxa. Runcam tworzy kolejnego Splita, więc i Foxeer nie pozostaje w tyle i wypuszcza drugą wersję Mixa. Jak wypadają one w porównaniu i którą powinieneś wybrać? Przekonajmy się.
Runcam Split 3 Micro
Zanim rozpocznie się starcie obu zawodników należy oczywiście krótko ich przedstawić. Zacznijmy więc od Splita. Do tej serii jestem przyzwyczajony. Miałem już kilka modeli Splitów, a w listopadzie 2018 porównywałem debiutujące wtedy Runcam Split 2S oraz Split 2 Mini. Z wersji na wersję widziałem jak produkt ten zmienia się i ulega znacznemu polepszeniu i pod względem obsługi i jakości wideo, ale również i samego rozmiaru.
Do pierwszych Splitów dołączany był specjalny adapter z modułem WiFi, którym za pomocą aplikacji można było ingerować w ustawienia kamery. Elektronika była też umieszczona nie na jednej, ale na dwóch płytkach, co znacznie utrudniało zamontowanie jej w wielu ramach, które ledwo mieściły stack FC, ESC i VTX.
Dziś możemy zapomnieć o tych problemach. Split 3 Micro składa się z jednej płytki, na której znajdziemy dwa łatwo dostępne przyciski do zmiany ustawień, a jeżeli ktoś lubi wygodę bez problemu możemy podpiąć ją do naszego FC i ustawienia zmieniać za pomocą protokołu “Runcam Control” z naszej aparatury.
Runcam Split 3. Co nowego?
Kamera w wersji trzeciej nieznacznie różni się od swojej poprzedniczki. Jedynie dla wyjaśnienia pewnych nieścisłości niech nie zmyli was dziwne nazewnictwo Runcam’a, który poprzednią wersję kamery o tych samych rozmiarach (19 mm x 19 mm) określał jako Runcam Split 2S Mini. Oczywiście dziś wiemy, że kamery fpv występują w 3, a właściwie 4 rozmiarach i Runcam niepotrzebnie wprowadził tu zamieszanie.
- Full – 28 x 28 mm
- Mini – 21.8 x 21,8 mm
- Micro – 19 mm x 19 mm
- Nano – 14 mm x 14 mm
Wracając jednak do tego, co zmieniło się od poprzedniej wersji. W Runcam Split 3 Micro wciąż mamy tą samą rozdzielczość Full HD w 60kl./s, ale tym razem obraz FPV i HD mają ten sam FOV (165°/165°), co oznacza, że na nagraniu w wysokiej jakości powinniśmy zobaczyć dokładnie to samo, co widzimy w goglach. Poprzednia wersja Splita obcinała FOV z kamery FPV aż o 30 stopni! (130°/165°). Kamera w nowej wersji wciąż oferuje zmianę trybu PAL/NTSC oraz formatu 4:3/16:9, wspiera karty pamięci o pojemności do 64GB oraz może być zasilana napięciem od 5 do 20V.
Poprawiono też obraz, ale jedynie na wyjściu TV-OUT, więc nie jest to zbyt dobra wiadomość, do tego zmieniono sztywny, płaski przewód łączący kamerę z PCB na bardziej giętki, dobrze znany nam z pierwszego Caddx Turtle, a jego wtyczki zabezpieczono bezbarwnym klejem. O 1 gram wzrosła też waga samej kamery (13,5g), ale nie sądzę, żeby miało to jakikolwiek wpływ na waszego quada nawet jeśli zdecydujecie się na podłączenie jej do 2 calowego mikrusa.
Foxeer Mix 2
Foxeer nie ma tak dużego doświadczenia w produkcji kamer typu 2w1. Runcam od dłuższego czasu pracował nad kolejnymi wersjami i z każdą kolejną wersją uczył się czegoś nowego. Pierwszego Mixa recenzowałem w marcu tego roku, czyli jakoś 6 miesięcy po tym jak powstał 3 czy 4 już Split. Nie byłem nim zachwycony, choć pokładałem spore nadzieje w tej kamerze widząc pierwsze nagrania z Mixa jakie pojawiły się jeszcze przed jego premierą w sieci.
Foxeer w pierwszej wersji Mixa odrobił lekcję i kilka rzeczy, które w Splitach były bolączką, zostały tam od razu poprawione. Mowa tu o wspomnianym wcześniej sztywnym i dość uciążliwym połączeniu kamery i płytki, a także jej wielkości. Foxeer Mix zawierał bowiem płytkę (30mm x 30mm) na “dużego stacka”, którą mogliśmy bez problemu odłamać pozostawiając mniejszą (20mm x 20mm), którą być może chcieliśmy wykorzystać w mniejszych dronach.
Foxeer Mix 2. Co nowego?
W przypadku nowego Mixa zmian jest więcej. Na pierwszy rzut oka zobaczycie że jest znacznie krótszy. Obiektyw został wymieniony na mniejszy i obecnie kamera zamiast mierzyć 27,4 mm długości, podobnie jak Runcam, ma teraz 21 mm. Pomimo zmiany obiektywu zachowano podobny FOV wynoszący teraz jedynie o 5° mniej, niż w przypadku poprzedniego modelu (160°).
Poprawiono też jakość sygnału analogowego. Tak przynajmniej twierdzi Foxeer. ja jakiegoś szczególnego skoku nie zauważyłem, ale to zostawiam już do waszej oceny.
Kamera nagrywa w tej samej rozdzielczości co poprzednik – Full HD w 60kl./s, ma także możliwość przełączania formatu oraz trybu obrazu, ale waży już o kilka gram więcej niż konkurent, czyli 18,5g. W tym wypadku też nie są to jakieś ogromne różnice, no chyba że budujecie coś ultra lekkiego i każdy gram jest na wagę złota. Foxeer Mix 2 zasilić możemy delikatnie większym napięciem w zakresie 5-24V, choć jak wiadomo rzadko tak szeroki zakres jest używany, kiedy nie korzystamy z wbudowanego w kamerę OSD. Co ciekawe taki zakres podany jest na opakowaniu, ale na samej płytce możemy znaleźć pad VCC podpisany 5-17V, więc radziłbym zostać po tej bezpiecznej stronie, czyli maksymalnie 17V, choć może to być jedynie błąd producenta.
Runcam Split 3 vs Foxeer Mix 2
Podsumowując krótko Foxeer musi się jeszcze wiele nauczyć od Runcama. Obraz w Mixie 2 jest zdecydowanie bardziej wyblakły, mniej nasycony, a niebo mocno prześwietlone. Nie pomaga tu też korekcja kolorów. Nawet audio w Runcam Split 3 brzmi lepiej. W tym porównaniu nie mam wątpliwości. Runcam 3 Split jest znacznie lepszą kamerą i to właśnie ją powinieneś wybrać.