Filmy wideo, które pojawiały się coraz częściej wraz ze zbliżającą się premierą Foxeer Mix napawały mnie sporym optymizmem i sprawiały, że szczególnie niecierpliwie czekałem na tą kamerę. Przyszedł wreszcie czas, kiedy sam mogłem wreszcie wypróbować jej możliwości.


Sprawdź cenę

Foxeer Mix na Banggood


Co musisz wiedzieć o Foxeer Mix?

Mix to kamera typu “split”. Tak chyba można nazwać ten typ kamer FPV, które jednocześnie rejestrują obraz analogowy, który widzimy w naszych goglach, a w tym samym czasie na kartę pamięci zapisują jego cyfrowy odpowiednik w wysokiej rozdzielczości. Runcam Split był wydaje się pierwszą kamerą tego typu stąd od tego modelu zapożyczyłem nazewnictwo.

Foxeer-Mix

Obecnie na rynku mamy kilka kamer tego typu, które też wcześniej sam testowałem. Jeżeli chciałbyś wiedzieć o nich więcej, to zapraszam do recenzji choćby Runcam Split 2S czy Caddx Turtle.

Foxeer Mix jest pierwszą propozycją takiej kamery od Foxeer’a, ale producent wydaje się nie kopiował pomysłów konkurencji tylko zrobił to po swojemu.

Foxeer-Mix-techboss-pl-05

Kamera zalicza się do kamer w rozmiarze mikro ponieważ jej podstawa to kwadrat o bokach 19 x 19 mm. Wyróżnia ją nieco długość, bo ta jest prawie dwukrotnie większa niż np. w Foxeer Falkor.

Foxeer Mix, tak jak inne kamery tego typu, zawiera dodatkową płytkę z elektroniką, którą bądź, co bądź musimy, gdzieś upchać w naszej ramie, a to nie zawsze jest takie łatwe. Caddx zdecydował się na płytkę w rozmiarze 20 x 20 mm, Runcam ma jedną wersję 30 x 30 mm w Splicie oraz 20 x 20 mm w Splicie mini. Foxeer swoją kamerę umieścił na płycie 30 x 30 mm, która pasuje do większych quadów, ale dał też możliwość wyłamania jej i (podobnie jak z kartami sim) korzystanie z tej mniejszej wersji, która przeznaczona jest głównie do dwu czy trzy calowych dronów. Podoba mi się ten pomysł.

Foxeer-Mix-techboss-pl-01

Foxeer Mix tak jak inne kamery nagrywa w Full HD (1920 x 1080 px) w 60 klatkach na sekundę. Posiada też możliwość zmiany proporcji między 16:9, a 4:3 oraz trybu PAL i NTSC. Jeżeli nie korzystasz z OSD na kontrolerze, to jest też w stanie wyświetlić czas lotu oraz napięcie baterii w quadzie. Jak większość kamer zasilany może być napięciem od 5V do 24V.

Foxeer-Mix-techboss-pl-04

Na płycie PCB znajduje się mikrofon, slot na kartę micro SD o maksymalnym rozmiarze 64GB oraz przycisk pozwalający na manualne wznawianie i zatrzymywanie nagrywania oraz formatowanie karty. Znajdziemy tu też 4-pinowy konektor JST-SH 1,25m, którym podłączamy kamerę do FC, a jeżeli kiedykolwiek uszkodzimy to gniazdo, to zaraz obok Foxeer umieścił osobne pady do bezpośredniego przylutowania przewodów.

Co w zestawie?

W zestawie znajdziemy oczywiście kamerę wraz z zamocowaną na stałe wiązką przewodów po jednej stronie (takiej samej jak w przypadku Turtle) oraz niewielkim metalowym korektorem do PCB po drugiej. Znajdziemy tu też dość duży zestaw nylonowych dystansów (8 x M3x6 oraz 8 x M2x6) oraz nakrętek, ochraniacz karty SD, metalowy uchwyt na kamerę, adapter, który pozwoli zamontować kamerę w innych ramach (tych oczekujących kamery mini), joystick, przewód połączeniowy z FC oraz kilka innych drobiazgów.

Foxeer-Mix-techboss-pl-02

Ustawienia, próbkę wideo analogowego i cyfrowego oraz porównanie do Splita Mini 2S znajdziecie w poniższym wideo.

Podsumowanie

Odpowiadając na pytanie zadane w tytule wpisu, jest to dla mnie kolejny średniak. Parametry nagrywania (format, rozdzielczość czy bitrate) jest dokładnie taki sam jak w innych tego typu kamerach, a do tego jakość tego, co widzimy w goglach jest bardzo przeciętna.

Foxeer-Mix-techboss-pl

Obraz HD wydaje się być w miarę nasycony i posiada znacznie większy kontrast niż ten ze Splita 2 mini. Pomimo, że wciąż nie jest idealny, to zawsze jest przecież możliwość jego poprawy, ale martwi mnie głównie to, że zawiera sporo “cyfrowego szumu”.

Kamera przy szybkich lotach nie daję sobie rady z tak szybkim przetworzeniem kolejnych klatek, co powoduje widoczny szum na finalnym wideo. Bardzo przypomina mi to obraz 4K z Xiaomi Mija Mini, którą kiedyś poza zwykłym nagrywaniem, czy używaniem jako samochodowego rejestratora postanowiłem “zapiąć” do quada.

Wydaje mi się, że ten efekt jest zminimalizowany przy wolniejszych lotach na Mixie, ale mimo wszystko występuje i da się go zauważyć w “gołych” plikach bez obróbki.

Używanie kamery typu split ma swoje zalety, o których pisałem już w poprzednich recenzjach, ale robiąc to musimy nastawić się na pewien kompromis. Ani nie jest to świetna kamera FPV, ani idealna kamera HD. Kosztuje i waży dużo mniej niż gdybyśmy zastosowali np. zestaw Foxeer Falkor i Session 5, ale nigdy nie osiągniemy tak dobrego obrazu w jednej kamerze jak w dwóch osobnych.

Z drugiej strony jeżeli jakość, którą oferuje MIx jest dla ciebie satysfakcjonująca, a w dodatku szczególnie z początku nie czuł byś się pewnie latając z dodatkową kamerą wartą chociażby 500 zł, to Foxeer Mix jest zdecydowanie dla ciebie.


Sprawdź cenę Foxeer Mix

Sprawdź aktualną cenę tutaj!