Kiedy przychodzi paczka od Gep’a to wiem, że będzie to produkt z najwyższej półki. Marka ta tworzy zawsze modele świetnej jakości, a w pudełku zawsze znajduje wiele dodatkowych akcesoriów, niestety ich drony cechuje też wyższa cena. Czy tym razem warto dopłacać?   

Na stronie GepRC producent pisze o dwóch wersjach modelu Skip HD. Oprócz wersji 3 calowej występuje też mniejsza 2,5 calowa (105 mm) z silnikami GR1202 8000KV pod 3S. Jeżeli jesteście nią zainteresowani  to zapraszam pod ten link.

Mój GepRC Skip HD przyszedł w wersji 3 calowej z odbiornikiem FrSky i kamerą  Caddx Baby Turtle V2, choć dostępna jest również wersja z kamerą od Runcam’a, czyli Splitem 3 Nano. Czy lepsza? Wydaje mi się, że tak, bo z mojego doświadczenia wynika, że choć w obu kamerach sygnał analogowy pozostawia wiele do życzenia, to w pojedynku na jakość nagrań HD wciąż wygrywa Runcam. Jest to moje osobiste zdanie i nie każdy musi się z nim zgodzić. Zresztą sprawdźcie poprzednie testy Runcam Split 2S vs Split 2 Mini oraz Split 3 vs Mix 2, a także pierwszego Turtle’a.

Specyfikacja GepRC Skip 3 HD


Sprawdź aktualną cenę

GepRC Skip 3 HD lub GepRC Skip 2,5 HD


Specyfikacja wygląda ciekawie i czuć to już po pierwszych chwilach w powietrzu. Musze przyznać na brak mocy w Skip 3 HD nie można narzekać, a na dodatek prosta konstrukcja oparta na FC All-In-One, mocne silniki z japońskimi łożyskami NSK, a także przyzwoity VTX z wbudowanym filtrem LC to kolejne zalety tego modelu.

Przyjrzyjmy się trochę budowie

Jak na 3″ konstrukcję wypada podstawą dla całego drona jest węglowy, 2,5 mm “bottom plate” w stylu unibody. Wieża z elektroniką (czyli FC, płyta od kamery oraz VTX) zbudowana jest w oparciu o standardowe nylonowe dystanse M2, a całość przykrywa ładne, elastyczne canopy wydrukowane z TPU, które nie tylko ochroni podzespoły w środku, ale i zapewni izolację dla wibracji mogących pojawiać się na wideo.

Jak wcześniej wspomniałem widać dokładnie, że jest to model najlepszej jakości, a dbałość o szczegóły przy konstrukcji w przypadku GepRC to norma. Wymienić można tu choćby dołączone do zestawu plastikowe rurki wraz z gumowymi zakończeniami, które chronią anteny odbiornika, elegancko splecione przewody silnika czy włókno węglowe świetnej jakości z ładnie wyszlifowanymi krawędziami. Po prostu czuć, że nie jest to pierwszy lepszy budżetowy model.

Jedyną rzeczą, która nie przypadła mi do gustu to tani rzep na baterię, który bez metalowego oczka nie pozwala na mocne zabezpieczenie naszego lipo przed wysunięciem. Wymiana tego elementu wymaga rozebrania całego drona, więc pewnie wielu z was po prostu latałoby na tym co jest w zestawie, nawet mając lepsze rzepy w tym rozmiarze “na stanie”.

Gruba gumowa podkładka zapobiega przesunięciu się baterii, ale jednak ciasne spięcie jej solidnym rzepem gwarantuje, że lipo zawsze zostanie na swoim miejscu.

Baterie

Po raz kolejny w swoim arsenale nie posiadam odpowiednich lipo do tego typu modelów, albo mam za małe 300 mAh 3S, albo za duże 850 mAh 4S. Wiem, że czas na uzupełnienie braków, ale chcąc sprawdzić ten model jak najszybciej musiałem improwizować.

Idealnym pakietem według mnie było by coś w granicach 450-500 mAh, ale postanowiłem przetestować Skip’a 3 na tym co mam, łącząc dwa pakiety 3S o pojemności 300 mAh w jeden większy 600 mAh za sprawą prostej przejściówki na XT30. 

Taki pakiet był troszeczkę ciężki, ale i tak Skip 3 radził sobie z nim bez problemów gwarantując ok. 5 minut spokojnego latania. Latałem też na jednym lipo 300 mAh, ale po kilku flipach szybko zobaczyłem polecenie “LAND NOW” na OSD, więc na dłuższą metę nie polecam takiego zasilania.

Testujemy? No pewnie!

Pogoda nie sprzyja, ale kilka nowych modeli leży w szafie i aż proszą się żeby zabrać je choć na chwilę na zewnątrz, muszę więc działać. To nie był najlepszy dzień na latanie, ale przynajmniej sprawdziłem wytrzymałość tego modelu.

Nie wszystko jednak jest takie piękne…

Muszę przyznać, że po tylu “kretach” model wciąż trzyma się całkiem nieźle. Na ramie nie ma żadnych śladów pęknięcia, a kamera ma jedynie delikatne rysy na zewnątrz obiektywu. Można powiedzieć, że jest to model, który naprawdę sporo wytrzyma.

Większość uderzeń przyjęła obudowa z TPU i tam zauważyłem delikatne pęknięcie. Nie sądzę żeby przeszkadzało to w samym locie, ale po kilkunastu kolejnych kretach może już tego nie wytrzymać. Co wtedy?

Ani na stronie Gep’a ani na Banggood nie ma możliwości zakupu zapasowych wydruków, a projekt nawet gdybyście posiadali własną drukarkę 3D, nigdzie nie jest udostępniany. Jeżeli zniszczycie górną obudowę, musicie szukać jakiegoś zamiennika, bądź zaprojektować i wydrukować własną, co oczywiście nie jest takie proste.

To samo tyczy się ramy. Nigdzie nie ma możliwości zakupu zapasowej, więc prawdopodobnie po złamaniu ramiona skończy się na przekładaniu elektroniki do jakiejś alternatywnej konstrukcji w podobnym rozmiarze. Za krótkie przewody silnikowe i wiele innych historii może też skutecznie utrudnić ten zabieg i przyprawić was o kolejne wydatki.

Bardzo estetycznie wyglądają te rurki na anteny od XM+, ale z mojego doświadczenia wynika, że nie są one zbyt trwałe. Szybko spotykają się z gałęzią lub inną przeszkodą, co często prowadzi do ich wyrwania. Zdawałem sobie sprawę z tego faktu, więc zabezpieczyłem je dodatkowo PLASTDIPEM (izolacja w płynie). Po kilku kretach nie wyleciały, trzymały się dobrze tak gdzie zastosowałem odrobinę izolacji, ale niestety zostały urwane pół centymetra wyżej.

Zdecydowanie bardziej odpornym rozwiązaniem, które polecam jest montaż anten na ramionach w kształcie litery V. Ten sposób sprawdza się u mnie od dłuższego czasu i według mnie nie ma lepszej alternatywy.

Wnioski?

Wracając do pytania z początku artykułu: czy warto dopłacać do tego modelu? I tu sam bije się z myślami, czy jest na to jednoznaczna odpowiedź.

Z jednej strony naprawdę widać wysoką jakość wykonania i dbałość o szczegóły, a do tego dobrze lata i nagrywa w HD bez żadnego jello. Z drugiej strony nie jest to model pozbawiony wad i jeżeli po jakimś czasie dość mocno go uszkodzisz, to zaczną się schody i kolejne wydatki. Osobom, które lubią trochę pokombinować myślę, że mogę tą opcję polecić, dla tych, którzy lubią szybkie i proste rozwiązania to chyba nie będzie najlepsze wyjście.


Sprawdź aktualną cenę

GepRC Skip 3 HD lub GepRC Skip 2,5 HD