Można by powiedzieć “Here we go again…”. Caddx Ratel, czyli kolejna kamera na testach i kolejna recenzja. Po kilkunastu takich recenzjach wydaje mi się, że najważniejsze to przejść szybko do meritum. Każdy chce wiedzieć czy kamera, którą chce kupić jest tego warta. Nie tracę, więc czasu na szerszy opis dotyczący funkcji Ratel’a, a jedynie podsumuję najważniejsze jej elementy.

Specyfikacja

Kamera Caddx Ratel występuje tylko w rozmiarze micro oraz tylko w dwóch kolorach (czerwony i żółty). Na stronie produktu dostępne są 3 wersje obiektywu z którym możemy ją zakupić: (pamiętajcie im mniejszy obiektyw, tym zazwyczaj większe FOV) 1,66 mm, 2,1 mm oraz 2,1 mm z filtrem ND. Jeżeli nie wiesz czym jest filtr ND oraz po co się go stosuje to możesz obejrzeć np. ten film.


Caddx Ratel
Sprawdź cenę


Wracając do specyfikacji. Mamy sensor CMOS, rozdzielczość 1200 TVL, OSD, dobry WDR, opcję zmiany trybu oraz formatu obrazu, dość niskie opóźnienia (jeżeli można wierzyć producentowi) itp. To wszystko mniej lub bardziej istotne informacje, o których warto pamiętać, ale według mnie najważniejszy jest po prostu obraz oraz nasze własne odczucia na jego temat. Przyznaję Caddx Ratel, to kolejna kamera, która wyróżnia się jakością obrazu. Testując Runcam Phoenix byłem nią zachwycony już od samego początku, ale muszę przyznać, że po kilku testach kamery od Caddx’a również uważam, że zasługuje ona na uwagę.

Jakość obrazu

Dla mnie najważniejsze przy kamerach FPV jest to jak dobrze są one w stanie przechwycić realny obraz zachowując przy tym ostrość detali oraz kolory realnego świata. Być może dlatego po kilku lotach z Predatorem V3 (pomimo tego, że uważam, że to dobra kamera) zauważyłem, że obraz jest ostry, ale jej kolory są mocno przekłamane i na rynku pojawiły się już inne modele które znacznie bardziej mi odpowiadają.

Caddx Ratel świetnie sprawuje się w dobrych warunkach oświetleniowych w jasny, słoneczny dzień produkując żywy i ostry, ale nie przekoloryzowany obraz. Do tego jest to też jedna z kamer, która świetnie radzi sobie też w nocy i choć sam nigdy w nocy nie latam, to z pewnością znajdą się osoby które będą tym w jakimś sensie zainteresowani.

Każdy z was może mieć inne preferencje odnośnie obrazu i wiem, że niektórym obraz z Ratel’a po prostu nie podejdzie, ale po przetestowaniu kilkunastu różnych kamer FPV wiem, że Ratel na pewno znajdzie miejsce na moim podium. Napiszę więcej. Wydaje mi się również, że obok Phoenixa, to druga kamera FPV, którą mogę na dziś dzień szczerze polecić.

To czy tobie odpowiada obraz z kamery Caddx. Możesz ocenić już po kilku sekundach filmu poniżej.

Caddx Ratel vs Runcam Phoenix


Caddx Ratel
Sprawdź cenę