Dziś na tapecie nowy model Runcam’a, a mianowicie Runcam Racer 2. Ze względu na wciąż trwający “hype” na kamery Foxeer’a, a w szczególności Predatora i Falkora, premiera kamery Runcam Racer odbyła się bez echa i właściwie nie zdobyła żadnego mojego zainteresowania.


Sprawdź teraz cenę
Runcam Racer 2


Ot jakaś taka nowa kamera od Runcama, przecież Falkor i tak “niszczy” wszystkie inne, więc nie ma, co sobie głowy zawracać. Nie zawracałem sobie głowy tak długo, że zdążyła już nawet wyjść druga wersja, a skoro jest to model, który zasłużył na kontynuację, to może warto mu się jednak przyjrzeć?

Runcam Racer 2

Runcam Racer 2 – Wygląd i specyfikacja

Na temat kamer FPV poza jakością samego obrazu, tak naprawdę nie wiele można napisać. Każda nowsza kamera pakowana jest tak samo i posiada ten sam lub bardzo podobny zestaw akcesoriów, każdy z nich również posiada pewien zakres standardowych funkcji i możliwości, a więc niektóre z nich stają się już na tyle oczywiste, że nikt nawet o to nie pyta.

Runcam Racer 2 jest trochę inną kamerą i pod paroma względami wyłamuje się z typowej konwencji kamer FPV.

Zacznijmy od samej budowy

Racer 2 występuje obecnie tylko w rozmiarze micro, ale swoją konstrukcją bardziej przypomina kamery mini lub też tzw. full size. Elektronika w tym modelu w całości schowana jest wewnątrz plastikowej obudowy, co zdecydowanie lepiej powinno wpłynąć na jej odporność, ale jednocześnie zachowano tą samą wagę jak w przypadku “odchudzonych” kamer, czyli ok. 5,5g – 6g. Nie trzeba być wyjątkowo bystrym, aby różnice oraz korzyści płynące z takiego rozwiązania dostrzec na pierwszy rzut oka.

Runcam Racer 2 korzysta ze standardowego obiektywu na gwincie M8 (większy gwint M12 spotykany jest dużo rzadziej, ale występuje np. w Runcam Eagle Micro) oraz ogniskowej 1,8 mm, która zapewnia FOV na poziomie 160° lub w drugiej dostępnej wersji z obiektywem 2,1 mm i FOV na poziomie 145°. 

Na tylnym panelu znajduje się 6 pinowe złącze JST-SH, o którym trochę szerzej napiszę już za chwilę.

W zestawie znajdziemy dodatkowo plastikowy adapter, aby zamontować kamerę micro do ram, które wymagają kamer full size, wspomniany wcześniej 6 pinowy przewód, 6 śrubek w rozmiarze M2, instrukcję obsługi oraz coś, co Runcam określa mianem “Selector”.

Trochę o specyfikacji

Jak sama nazwa wskazuje Runcam Racer 2, to kamera przeznaczona do wyścigów. Runcam reklamuje ją na swojej stronie jako “Ultra Low Latency” z czasem reakcji na poziomie 6ms. To naprawdę mało. Dla porównania Foxeer Mix według różnych źródeł ma ok. 25-30 ms. Porównując te dwie kamery popadam trochę ze skrajności w skrajność, ponieważ kamery typu “split” zawsze mają dużo dłuższy czas rekcji. Dla zwykłego zjadacza chleba nie sądzę, żeby miało to jakieś wielkie znaczenie, bo sam nie widzę tak naprawdę żadnej różnicy.

Runcam Racer 2

Runcam Racer 2 jak większość nowych kamer pochwalić się może także sensorem CMOS z trybem Super WDR, rozdzielczością 700TVL, możliwością zmiany systemu między PAL, a NTSC oraz możliwością zmiany formatu między 4:3, a WideScreen (zauważalnie rozciąga obraz, ale czy to dokładnie 16:9? Chyba nie do końca skoro Runcam tak tego nie nazywa) czy wbudowanym OSD z timerem, możliwością wyświetlania imienia pilota, czy miernikiem napięcia pakietu, który wizualnie powiadomi nas o kończącej się baterii. Jednak, to wszystko już widzieliśmy w innych kamerach FPV.

Co nowego w Runcam Racer 2?

Racer 2

Poza super niskim opóźnieniem i bardziej odporną na uderzenia konstrukcją Racer 2 wprowadza pewną innowację w postaci dwóch dodatkowych pinów oznaczonych na kamerze jako G/TX oraz M/RX. Już same skróty po części objaśniają, że w “Racerze 2” mamy wbudowany moduł do kontrolowania ustawień kamery bezpośrednio z UART’u na FC, czyli za pomocą naszej aparatury lub w starym stylu z pomocą (niestety nie dołączonego do zestawu) joysticka.

Kamera nie potrafi wykryć w jaki sposób chcemy kontrolować nasze ustawienia (cyfrowo z UART’u czy analogowo z joysticka), więc aby to zmienić należy połączyć oba piny i wtedy podać do niej zasilanie. Na górze ekranu zaraz po włączeniu ukaże się informacja JOYSTICK CONTROL lub UART CONTROL, która powie nam jaki obecnie tryb jest włączony. Wspomniany wcześniej, dołączony do zestawu “Selector” możemy też zamontować na samej górze naszej wieży z elektroniką i dzięki temu uzyskamy łatwy dostęp do gniazda na joystick, a tym samym dwóch pinów, które za pomocą własnej zworki łatwo połączyć i zmienić tryb kontroli kamery. Na selectorze za pomocą wbudowanego przycisku mamy też możliwość zmiany zapisanych w pamięci kamery presetów obrazu.

Porównanie Racera 2 do Falkora i Predatora pojawi się na moim YouTube wkrótce, a tymczasem szybki rzut oka na obraz i ustawienia.


Runcam Racer 2

Sprawdź aktualną cenę tutaj!