Zestaw jest spory i posiada wszystko czego potrzebujesz do latania. Za trochę powyżej 600 zł możesz spróbować FPV, ale nie spodziewaj się cudów.

Eachine Novice wydaje się całkiem rozsądnym zakupem, jeśli nie chcesz wydawać majątku, a mimo wszystko sprawdzić jak to jest latać FPV. Oczywiście są też aspekty, które nie do końca przypadły mi do gustu, więc o nich też napiszę kilka słów już za chwilę.

Eachine Novice Fly More & RTF (Ready to Fly)

Eachine Novice występuje tylko w wersji z wbudowanym odbiornikiem FrSky oraz dwoma zestawami, które różni jedynie ilość baterii dołączona w zestawie. Wersja RTF posiada dwie baterie, a wersja Fly More aż 10.


Kup Eachine Novice-I

z kuponem AFF7OFF taniej!


Poza dołączonymi bateriami znajdziemy tu oczywiście samego Whoopa, który mierzy 75 mm i zbudowana jest na poprawionej ramie z Mobuli 7, a całość oparta jest na nowym kontrolerze Eachine Nano X F4 Pro z 5A ESC 4in1 i BLHeli_S na pokładzie.

Silniki EX1102 13500KV znamy również dobrze z Mobuli 7, tylko tam po wielu sygnałach o palącym się ESC przy zasilaniu z 3S w CrazyBee F4 Pro zastąpiono je trochę wolniejszymi 9000KV. Więcej pisałem o tym tutaj.

Za wizję odpowiada nowy Nano VTX, który transmituje z mocą maksymalnie 200mW oraz obsługuje Smart Audio (wiele pojęć, które mogą być niezrozumiałe znajdziesz w tym słowniczku). W komplecie znajdziemy też całkiem przyzwoitą kamerę Runcam Nano2.

Zestaw ten jednak nie kończy się na samym dronie i kilku bateriach. Do latania potrzebne są oczywiście jeszcze gogle  oraz przypominający joypada od PS4 kontroler.

Czy Eachine Novice to zestaw dla laika?

Dron jest już zbindowany (połączony) z aparaturą, a raczej joypadem, a gogle ustawione są na odpowiedni kanał, aby po podpięciu baterii uzyskać obraz i móc kontrolować whoopa bez żadnych problemów, jednak bez wcześniejszego zapoznania się z instrukcją ciężko jest samemu dojść jak skonfigurowane są przyciski w kontrolerze, co oznaczają poszczególne tryby lotu i jak się między nimi przełączać itd. Dołączona kolorowa instrukcja jest obszerna i wyjaśnia wiele aspektów na temat których mógłbyś mieć wątpliwości przy pierwszych lotach. Nie chcę tu powielać informacji, które są tam zawarte, ale o kilku rzeczach, które powinieneś wiedzieć zanim rozpoczniesz napiszę omawiając poniżej poszczególne elementy zestawu.

Kontroler

Kontroler z pewnością nie należy do wysokiej jakości, profesjonalnych aparatur. Bardziej przypomina mi zabawkę i wygląda na to, że był on wcześniej stworzony do jakiegoś innego zestawu, ponieważ na samym środku pada znajduje się odchylany uchwyt na telefon, który w Eachine Novice nie jest właściwie do niczego potrzebny.

Zasilany jest za pomocą czterech “małych paluszków” (baterie AAA), więc pamiętajcie, aby mieć je w domu kiedy do drzwi zapuka listonosz. Alternatywnie możecie zasilić go również z umieszczonego pod klapką baterii portu micro USB, ale nie sądzę, żeby było to wygodne rozwiązanie.

Jeżeli chodzi o samo sterowanie, to moje przyzwyczajenia z konsol sprawiły, że bez problemu odnalazłem się w tej sytuacji i kontrolowanie whoopa za pomocą gałek zbliżonych do tych w Dualashocku 4 nie sprawiało mi większego problemu. Czuć znacznie mniejszą “rozdzielczość” ruchów obu drążków, ciężej jest utrzymać go w jednej pozycji, ale można to w pewien sposób zrekompensować ustawiając więcej “RC Expo” czy “Throttle Curve” w Betaflight. 

Wszystkie przyciski w “joypadzie” na starcie są już ustawione i choć nie jest to najlepsza konfiguracja na świecie, to po pewnym czasie możemy się do niej przyzwyczaić. Jeżeli nie do końca będzie wam ona odpowiadała kontroler można skonfigurować w tym zakresie dokładnie tak, jak w przypadku profesjonalnych aparatur, więc możecie to poustawiać później specjalnie pod siebie, ale do tego potrzebna jest choćby podstawowa wiedza z zakresu obsługi BetaFlight. 

Gogle Eachine VR005

Wiem, że w tak obszernym zestawie, który kosztuje tyle co przeciętny mikrus nie mogę spodziewać się cudów, ale gogle są niestety najgorszą pozycją w tym zestawieniu. Są bardzo malutkie, ekran ma małą rozdzielczość, a ich dopasowanie do twarzy pozostawia wiele do życzenia.

Wylatałem na nich kilka lipo, ale później zdecydowałem się założyć swoje, dużo bardziej komfortowe HDO. Wydaje mi się, że i tak jest to lepsza opcja niż kombinowanie z odbiornikami 5,8 GHz podłączanymi do telefonu. Gdybym miał z tym zestawem zostać na dłużej to z pewnością pomyślałbym nad jakimś przedłużeniem gogli, czyli odsunięciem ekranu trochę dalej od oczu żeby obraz był bardziej ostry.

Gogole mają osobne przyciski do zmiany pasma i kanału, mają OSD oraz wbudowaną baterię 1000 mAh, którą naładujecie przez port USB. Szkoda, że tego samego rozwiązania nie zastosowano w kontrolerze i musimy pamiętać od czasu do czasu pamiętać o wymianie baterii.

OSD wbudowane w Eachine VR005 pokaże kanał i pasmo oraz stan naładowania, ale przez dobór koloru tekstu (czarny) jest praktycznie niewidoczne podczas, gdy nie mamy sygnału z kamery i widać jedynie śnieżenie lub całkowicie czarny obraz.

W gruncie rzeczy da się na nich latać, ale myślę, że potrzebują sporego dopracowania lub kilku modyfikacji, żeby w codziennym zastosowaniu były bardziej komfortowe i przyjazne w użytkowaniu.

Whoop

Specyfikacja samego drona pokazuje, że tu producent nie starał się oszczędzać. Mamy poprawioną ramę z Mobuli 7, mamy przyzwoite silniki, 200 mW VTX oraz dużo lepszą kamerę od tanich i kiedyś bardzo popularnych rozwiązań AIO. Do wykonania i samej specyfikacji tej jednostki nie mam zastrzeżeń. Eachine Novice jest również dość uniwersalny, bo możliwość zasilania go tylko z jednego lipo pozwala na dużo wolniejszy lot i łatwiejsze opanowanie go w ciasnych pomieszczeniach.

W standardzie ustawiony jest “Rate Profile 2”, który przystosowany jest do napięcia 2S. Zmiana na wolniejszy profil numer 1, pozwoliła mi już dużo łatwiej sterować whoopem i polatać nim trochę po mieszkaniu.

Osoby latające nim tylko na zewnątrz być może będą korzystać tylko z dwóch baterii i pomyślą nad zmianą złącza PH 2.0 na XT30. Ten zabieg jednak nie jest polecany przez producenta i ostrzega on przed spaleniem kontrolera jeśli chcielibyśmy go wykonać.

Na FC znalazłem pady lutownicze oznaczone RX1 i RI1 (Inverted), a w BF wolny UART, który sugeruje, że wbudowany odbiornik FrSky można wymienić na lepszy jak choćby XM+, ale nie testowałem tego rozwiązania. Opis oraz umiejscowienie tych padów znajdziesz też w instrukcji obsługi.

Ogólne wrażenia

Podoba mi się to, że zestaw przygotowany jest dla początkujących i zawiera wszystko czego potrzebujesz do latania. Jakość wykonania wszystkich elementów poza samym dronem jest delikatnie mówiąc średnia, ale pomimo kilku niedogonień zestaw ten może normalnie sprawdzać się w codziennym użytku.

Alternatywą do Eachine Novice może być też istniejący na rynku podobny zestaw od Emaxa zawierający świetnie latającego drona Emax Tinyhawk, o którym pisałem tutaj. Ta propozycja z pewnością ma lepszą jakość wykonania choćby samych gogli, ale w dronie mamy słabszy nadajnik wideo (25mW) i dużo gorszą kamerę. Dodatkowo znajduje się tam tylko jedna bateria, a każda kolejna to koszt dodatkowych 30-40 zł, więc jak zwykle coś za coś.

Jeżeli chcesz rozpocząć przygodę z FPV to uważam, że oba zestawy są warte uwagi, choć Eachine wydaje się oferować znacznie więcej kosztem spadku jakości wykonania. Bez względu na to co wybierzesz będzie to dobry zakup na początek, który pozwoli ci polatać bezpiecznie w wielu miejscach, w których większymi dronami mógłbyś mieć problemy.


Kup Eachine Novice-I

z kuponem AFF7OFF taniej!


DronePromo